Projekt »Ekošola kot način življenja« je program evropskega združenja in je sestavni del prizadevanja EU za okoljevarstveno izobraževanje. Nosilec programa je DOVES – Društvo za okoljevarstveno izobraževanje Slovenije.

Ekošola celostno gradi človeka za prihodnost:
• bogati čustvene vezi otroka do narave,
• uči spoštovati drugačnost in ceniti naravne dobrine,
• daje priložnost, da se znanje, ki se pridobi pri pouku, uporabi v vsakdanjem življenju, v šoli in izven nje.

NAŠE POSLANSTVO

V projekt smo se vključili z namenom, da tudi mi prispevamo k uresničevanju ciljev programa. Želimo si, da bi tudi naša šola prispevala k čistejšemu in bolj zdravemu okolju ter si prizadevala za ohranitev in potrditev zelene zastave.

VSI SKUPAJ IN VSAK ZASE LAHKO NAREDIMO NEKAJ DOBREGA NA POTI K OHRANJANJU NAŠE NARAVE.

 


Plan dela za šolsko leto 2024/2025

Mednarodni program Ekošola bo tudi v šolskem letu 2024/2025 razvijal kakovostne vsebine in projekte skladno z začrtanimi programskimi vsebinami FEE in Eco-Schools International, ki deluje po metodologiji sedmih korakov. Z delom po sedmih korakih programa Ekošola vsaka ustanova v posameznem šolskem letu pridobi oziroma ohrani mednarodno uveljavljen okoljski znak ZELENA ZASTAVA.

Glavni cilj mednarodnega projekta je vzgoja otroka in mladostnika, da bi skrb za okolje in naravo postala del njegovega življenja. Vsebine in projekti v programu Ekošola so namenjeni vključevanju, popestritvi in nadgradnji rednih učnih vsebin, interesnih dejavnosti ali izvenšolskih aktivnosti. Z njimi dajemo okvir za trajnostno delovanje šole. Z aktivnostmi želimo spodbujati raziskovanje, opazovanje, predstavljanje, povezovanje in uvajanje pozitivnih sprememb.

Jedro aktivnosti za šolsko leto 2024/2025 v okviru programa Ekošola je izpolnitev posameznih korakov v Ekoportalu. Vključuje pregled in osvežitev podatkov, pripravo ekoakcijskega načrta, po katerem bomo izvajali projekte in jih v njem skladno z učnim načrtom šole tudi podrobneje opredelili. Vanj bomo vključili tudi vse druge aktivnosti, ki jih izvajamo na šoli.

Tematski sklopi v šolskem letu 2024/2025 so krožno gospodarstvo/odpadki, podnebne spremembe, energija, okolica šole, trajnostna mobilnost, hrana, biotska pestrost in voda ter ohranjanje našega planeta.

V letošnjem šolskem letu bomo opravili:

  • obvezne projekte, ki jih bomo izbrali s seznama načrtovanih projektov za šolsko leto 2024/2025, to je najmanj pet projektov iz treh različnih tematskih sklopov
  • najmanj eno ozaveščevalno akcijo na ravni celotne šole
  • najmanj eno zbiralno akcijo na ravni celotne šole
  • izbirne aktivnosti
  • poročilo o opravljenih aktivnostih (31. 5. 2025) ter
  • skrbeli za sprotno obveščanje in ozaveščanje

Koordinatorice: Jasna Germek, Maja Jerič Ranzinger, Tatjana Trupej in Andreja Tanšek

 


Poročila

Poročilo 2023/2024

Poročilo 2022/2023

Poročilo 2021/2022

Poročilo 2020/2021

Poročilo 2019/2020

Arhiv

 

 


Naši začetki – vključitev EŠC v mednarodni program Ekošola

V šolskem letu 2011/2012 smo se odločili, da se pridružimo mednarodnemu projektu okoljske vzgoje Ekošola, ki je način življenja in program, namenjen trajnostnemu okoljskemu ozaveščanju in izobraževanju v šolah. Glavni cilj tega mednarodnega projekta je vzgoja otroka in mladostnika, da bi skrb za okolje in naravo postala del njegovega življenja. Skozi dejavnosti v programu postajajo ambasadorji za uresničevanje trajnostnega razvoja in vplivajo tudi na obnašanje odraslih ter spreminjajo njihove vzorce ravnanja.

22. 4. 2013 smo podpisali ekolistino in s podpisom izjave o eko-poslanstvu zadostili vsem sedmim korakom, ki so pogoj za pridobitev zelene zastave, simbola Ekošole. Ti koraki so: vzpostavitev eko-odbora, okoljski pregled, sestava eko-akcijskega načrta, nadzor in ocenjevanje uspešnosti zastavljenih ciljev, delo po učnem načrtu, obveščanje in ozaveščanje, izdelava ekolistine.

Dokazali smo, da si resnično želimo prizadevati za boljše, bolj zdravo in čistejše okolje ter krepitev odnosov do sočloveka, narave in vseh živih bitij.

Dve leti smo si prizadevali za prvo potrditev uspešnosti, to je pridobitev zelene zastave. 23. 9. 2013 so nam jo v okviru konference koordinatorjev ekošol, ki je potekala na Brdu pri Kranju, svečano podelili.  In vse odtlej se trudimo, da jo z delom in sodelovanjem v različnih projektih in aktivnostih Ekošole vsako posamezno šolsko leto, ohranjamo.

(Skupno 1.654 obiskov, današnjih obiskov 1)